Kaplıcaların Turistik Durumu :

 

Murat Dağı Kaplıcasındaki sıcak-soğuk sular ve çam ormanları ile yurdumuzdaki diğer turistik yörelerden farklı bir durum göstermektedir. Bu kaplıcalardan Ilıca Kaplıcasından dört mevsim, Murat Dağı Kaplıcasından bir yaz sezonu İlçemiz ile birlikte civar İl ve İlçeler de yararlanmaktadır. İmar planı ve harita durumları vardır.Bu kaplıcalar Gediz Belediyesinin idari ünitesi içindedir.

 

Kaplıcalar İle İlgili Kısa Bilgiler

 

 

1- Ilıca Kaplıcası :

        Gediz-Simav karayolu üzerinde 15 Km. asfalt yolu ile İlçe Merkezine bağlıdır. Çevresi çam ormanlarıyla kaplı dere yatağındadır. Burada kayda değer 5 adet sıcak su kaynağı mevcuttur. (Çamaşırlık, Sarıkız, Karakazan, Traverten, Çamurluk) bu kaynakların çok sıcak suları çeşitli hastalıkları iyi geldiği halk arasında söylenmektedir.Kaynak sularının sıcaklığı 85 ile 104 derece arasında değişmektedir. Özel şahıslara ait yapılaşma yoktur. Yalnız Orman İşletme Müdürlüğüne ait üç aileye hitap eden konaklama tesisleri vardır. Kaplıcada içme suyu ve kanalizasyon mevcut olup, içme suyu yeterli değildir. Kaplıcada yazın ikamet eden 6000, kışın 1500 kişi, 120 yatak kapasiteli 60 odalı lüks otellerden, kamping Alanlarından, yüzme havuzu, restaurant, sportif tesislerden, kafeterya, kasap, manav, bakkal, kahvehane, cami, ankesörlü telefonlar ile sağlık ocağı ve jandarma hizmetlerinden yararlanmaktadır. İki yıldızlı otel-kür merkezi ve hususi banyo inşaatları tamamlanmış olup, SSK Genel Müdürlüğüne devrolmuş, ancak henüz hizmete açılmamıştır. Kaplıcada Aqua Park bulunmaktadır.

 

2- Murat Dağı Kaplıcası :

        Murat Dağı Kaplıcasının mülkiyeti Orman İşletmesine ait olup, tesis işletmeciliği Gediz Belediyesine aittir. İlçe Merkezinin Güney-doğu istikametinde 30 km. mesafededir. Yol durumu asfalttır. Yüksekliği 1600 metredir.Kaplıca yöresi çam ağaçları ile kaplıdır. Kaplıca tesislerinin ve konaklama ünitelerinin bulunduğu alanların irtifak hakkı Gediz Belediyesine aittir. İmar planı Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. 1987 yılında da Bakanlar Kurulu kararı ile Termal Turizm Merkezi ilan edilmiştir. Burada sıcak ve soğuk su kaynakları yeterli ölçüde mevcuttur. Kaplıca suları 40-42 derece sıcaklıkta olması, içerisinde 2gr/lt.nin üzerinde erişmiş mineral CO2, Bromür, Metaborik asit içermesi ve radyoaktif özellikte olması nedeniyle şifa özelliğine sahiptir. İçme ve banyo amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bu şifalı sular romatizmal hastalıklar,deri hastalıkları,kalp ve dolaşım hastalıkları,böbrek ve idrar yolları hastalıkları,sinir ve kas yorgunluğu, eklem ve kireçlenme rahatsızlıkları ve beslenme bozuklukları gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Kaplıcada iki adet kapalı hamam ve bir adet açık havuz bulunmaktadır. Piknik alanı olarak arapoğlu yaylası, söbe alan yaylası, ikizce yaylası olup, ayrıca kasap, fırın, bakkal, kahvehane 24 saat halka hizmet vermektedir. Kaplıcada Kızılay Gençlik Kampı Tesisleri bulunmaktadır. Tesis içinde bir açık yüzme havuzu bulunmakta olup, 44 oda ve 168 yatak kapasitelidir.Murat dağı zirvesinde 6 aya yakın süre kar kalmaktadır. Ortalama yükseklik 50 cm. 1 metre arasındadır.